Wybieramy drewno do kominka

Wybór drewna kominkowego Dodaj komentarz

Posiadając kominek, z pewnością niejednokrotnie zastanawialiście się, jaki rodzaj drewna dobrać do niego. Ważne jest zatem, by wybrać gatunek, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb, czyli posiadał będzie dużą wartość opałową, a jednocześnie przyjemnie pachniał.

Drewno najlepsze do kominków

Przyjęło się, iż najczęściej w kominkach pali się drewnem drzew liściastych. Ma to swoje uzasadnienie w fakcie, iż drewno drzew iglastych posiada zbyt wiele wad powodujących, iż nie nadaje się ono do spalania w kominku. Główne z nich to zbyt duża ilość żywicy, która sprawia, iż powstające przy spalaniu zanieczyszczenia pozostawiają dużo plam, które są bardzo trudne do usunięcia. Nadmienić należy też, iż drewno to wywołuje mnóstwo dymu i sadzy, co dodatkowo wpływa na większe zanieczyszczenie kominka i przewodów kominowych.

Właśnie dlatego do kominków używa się przede wszystkim drewna drzew liściastych. Najczęściej stosuje się:

  •  buk,
  •  grab,
  •  dąb

Te 3 typy drewna są twarde i szczególnie wartościowe, bowiem wydzielają podczas spalania szczególnie dużo ciepła. Inne zalecane drewno pochodzi z takich drzew jak chociażby lipa, czy topola, jednak w porównaniu do pierwszych trzech są one o wiele mniej wartościowe pod względem grzewczym, ponadto konieczne jest prawie dwukrotnie więcej tego rodzaju drewna do wywołania podobnego efektu cieplnego.

Skąd pozyskać drewno do kominka?

Najłatwiejszym sposobem na zdobycie drewna jest odwiedzenie nadleśnictwa lub tartaku. Właśnie w tych dwóch miejscach można uzyskać najlepsze drewno opałowe, które doskonale spełni się w swojej roli, w dodatku zyskamy gwarancję, iż pochodzi ono z legalnego źródła. Drewno zakupione w nadleśnictwie w odróżnieniu od tego z tartaku, wymaga pocięcia i dość długiego składowania przed użyciem, zanim więc zdecydujemy się na jego zakup, musimy mieć pewność, iż będziemy mieć gdzie składować tego typu drewno oraz gdzie je przygotować. Jego atutem jest zdecydowanie niższa cena, niż drewna gotowego do użycia, czyli otrzymanego z tartaku.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach