Zamknięta i otwarta instalacja centralnego ogrzewania

Dodaj komentarz grzejnik zig zag

Czym są instalacje otwarte i zamknięte? Zasadniczo temu podziałowi podlegają wyłącznie instalacje pompowe, ponieważ instalacje grawitacyjne są tylko i wyłącznie w systemie otwartym. Sprawdźmy jednak jakie są szczegóły.

Zacznijmy od instalacji otwartej. Taki typ jest najczęściej spotykany i w ten sposób bywają projektowane zarówno instalacje grawitacyjne, jak i te gdzie zainstalowana jest pompa obiegowa. W takiego typu instalacji system rur jest połączony z atmosferą, co powoduje, że nie buduje się w nim ciśnienie. Gorąca woda w momencie podgrzewania zwiększa swoją objętość, która jest przyjmowana poprzez otwarte naczynie wyrównawcze, zwane również zbiorczym. Jest to duży baniak, montowany najczęściej na strychu (w najwyższym punkcie instalacji), który na górze ma niewielki kawałek rurki, będący odpowietrznikiem. To właśnie jest wspomniane wcześniej połączenie z atmosferą i to sprawia, że instalacja zwana jest otwartą.

Jednak oprócz tego systemu mamy również instalację typu zamkniętego. Ta instalacja grzewcza jest jest wykonywana tylko jako pompowa, nie spotyka się praktycznie instalacji zamkniętych w systemie grawitacyjnym. Jej charakterystycznym elementem jest zamknięte naczynie wyrównawcze (zbiorcze), które może być zamontowane w dowolnym miejscu, niekoniecznie w najwyższym punkcie. Najczęściej pojawia się ono w kotłowni, tuż obok pieca C.O. Instalacja taka jest jednak niebezpieczna, ponieważ nadmierny wzrost ciśnienia może spowodować eksplozję w najsłabszym punkcie. Dlatego konieczne są dodatkowe zabezpieczenia kotła, trzeba także stosować specjalne techniki grzewcze, które nie będą groziły niekontrolowanym wzrostem temperatury i zarazem ciśnienia, ponieważ to spowodowałoby wybuch.

grzejniki terma

Wybór konkretnej instalacji zależy od nas, jednak instalacja zamknięta wymaga dodatkowych pozwoleń, ponieważ jest o wiele bardziej niebezpieczna. Wymaga ona specjalnego kotła z wężownicą schładzającą, która jest elementem bezpieczeństwa. Oprócz tego stosuje się zawory bezpieczeństwa, najczęściej zdublowane. Pomimo faktu, że instalacja taka ma swoje zalety (brak naczynia zbiorczego na strychu), dziś odchodzi się już od tego typu systemów, właśnie ze względu na bezpieczeństwo.

Pomoc: http://www.grzejniki-info.pl

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach