Okna dla domów energooszczędnych

Dodaj komentarz

W obecnych czasach na popularności zyskuje pojęcie domu energooszczędnego, dzięki temu coraz więcej Polaków decyduje się na inwestycję w energooszczędność swojego domu. Przyjmuje się, że energooszczędny dom to taki, którego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/m2. Istnieje wiele sposobów aby zadbać o taki wynik w swoim domu.

Salon z oknami

Wszystko zaczyna się od... okien

Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę w jakich miejscach w naszym budynku, tracimy najwięcej ciepła. Domy mają kilka newralgicznych miejsc, w których dochodzi do największej utraty ciepła i to właśnie na nich należy się skupić. Jeśli planujemy nasz dom uczynić energooszczędnym. Do wyżej wspomnianych miejsc zaliczamy: piwnice, instalacje wentylacyjne, dach oraz okna i drzwi. Przez okna możemy stracić aż 10-15 procent ciepła! Każda osoba, która pragnie zrobić ze swojego domu energooszczędne gospodarstwo domowe zaczyna właśnie od tego elementu wyposażenia.

Jakie okna do domu wybrać?

Liczne rodzaje okien i różnorodność ich wyboru nie pomagają, a wręcz przyprawiają o zawrót głowy. Przede wszystkim należy wybrać okna, które będą wykonane z odpowiednich materiałów, to one zagwarantują ich trwałość i zapewnią oszczędne ogrzewanie domu przez wiele lat. Ponadczasowym rozwiązaniem w tej kwestii są okna drewniane Okno Świat - Nowy Targ, które od wielu lat reprezentują nie tylko funkcjonalność, ale też klasyczny design.

Na jakie współczynniki przy wyborze okien powinniśmy zwracać uwagę?

Pierwszym współczynnikiem jest stopień przepuszczalności promieniowania słonecznego, a drugi to współczynnik przenikania ciepła. Jeśli te dwa czynniki będą na odpowiednim poziomie, wybrane przez nas okna będą spełniały wymagania co do energooszczędności.

Jaka ekspozycja okien będzie najbardziej korzystna?

Dodatkowo ważną cechą przy planowaniu okien w domach pasywnych jest ich rozmieszczenie. Najwięcej przeszkleń powinno znajdować się po stronie południowej domu, ponieważ jest najbardziej nasłoneczniona. Najbardziej opłaca się zamontować tam największe okna, gdyż będzie to gwarantowało duże zyski na energii pochodzącej z promieniowania słonecznego.

Wybór firmy montującej okna

Kolejnym ważnym aspektem przy planowaniu okien jest ich odpowiedni montaż. Jeśli nie zadbamy o szczelny montaż okien energooszczędnych, wtedy wszystkie cechy okna stracą swoją wartość. Dlatego chcąc mieć porządnie zamontowane okna do domu energooszczędnego należy zadbać o znalezienie kompetentnego montera, który posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Warto więc zwrócić się do specjalisty cieszącego się dobrymi opiniami, tak jak firma Okno-Świat z Nowego Targu. Wszystkie argumenty świadczą o tym, że inwestycja w okna jest niezmiernie ważna przy budowaniu energooszczędnego domu, ale należy się do niej porządnie przygotować i zaplanować ją z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach