Jaki kominek wybrać do salonu?

Dodaj komentarz

Wśród osób, planujących budowę domu, wiele jest takich, które marzą o swoim własnym kominku. Wynika to najczęściej ze specyficznego klimatu, który towarzyszy jego zastosowaniu oraz z wpływu tego rodzaju ogrzewania na estetykę wnętrza. Warto jednak przed wyborem konkretnego modelu kominka zapoznać się z naszymi poradami - mogą one zdecydowanie pomóc podczas podejmowania tej ważnej decyzji.

wrocław kominki

Rola kominka w domu

Ogień, dzięki zastosowaniu kominka, może być skutecznie wykorzystany do ogrzewania pomieszczeń. Wybór odpowiedniego urządzenia warto przemyśleć już na etapie planowania domu. Oprócz samego sprzętu, dopasowanego do naszych potrzeb, równie istotny jest dobór firmy, która przeprowadzi dla nas prace montażowe. Dobrej klasy specjalistów znajdziemy w wielu miastach, na przykład wśród firm, instalujących kominki Wrocław - Lexus będzie znakomitym wyborem.

Ważnym zagadnieniem jest ustalenie, czy kominek ma być głównym źródłem ciepła w domu. Jeżeli decydujemy się na uczynienie z niego podstawowego elementu ogrzewania, należy zastanowić się, która z dostępnych opcji - wkład powietrzny czy model z płaszczem wodnym - najlepiej spełni nasze oczekiwania. Wszystko, co warto wiedzieć decydując się na montaż kominka opisano w artykule: https://sloninka.pl/blog/co-warto-wiedziec-decydujac-sie-na-montaz-kominka, gdzie zwrócono uwagę na najważniejsze aspekty, którym należy się przyjrzeć przed montażem kominka. Wszystkie te kwestiwe powinny zostać przeanalizowane jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego montażu. Zapewni nam to zadowolenie z dokonanej inwestycji i długotrwałą, bezproblemową eksploatację. 

Kominki otwarte i zamknięte

Podstawową kwestią, na której powinna skupić się nasza uwaga podczas procesu wyboru, jest zamknięta lub otwarta konstrukcja kominka. Obecnie kominki otwarte pełnią głównie funkcje dekoracyjne, gdyż ich sprawność energetyczna nie jest specjalnie wysoka. Dlatego też nie są one zwykle stosowane jako główne źródło ciepła dla domu. Kominki z zamkniętą komorą spalania, zbudowane ze stali lub żeliwa oraz szkła, potrafią zapewnić sporą ilość energii cieplnej. Warto zapytać o moc nominalną urządzenia - pozwoli nam to na oszacowanie przestrzeni, którą może ono ogrzać: przyjmuje się, że 1 kW mocy pozwala na zapewnienie odpowiedniej temperatury na powierzchni około 10 metrów kwadratowych.

Kominki stalowe i żeliwne

Najtańsze z dostępnych na rynku modeli kominków wykonywane są z płyt stalowych, skręcanych za pomocą śrub i uszczelnianych specjalną masą, której zadaniem jest zapobieganie przedostawania się dymu, iskier i ognia poza obudowę. Uszczelnienia te nie są jednak trwałe i posiadacze kominków tego typu muszą liczyć się z koniecznością okresowej wymiany wspomnianej substancji. Modele takie charakteryzują się też mniej wyszukanym wzornictwem, co jednak jest rekompensowane przez możliwość nadania im różnych kształtów. Kominki żeliwne mogą być natomiast odlewane w całości lub skręcane z części - w przypadku tego drugiego rozwiązania również należy liczyć się z koniecznością okresowej wymiany uszczelnień.

Wyposażenie dodatkowe

Ważnym elementem kominka jest jego obudowa - pozwala na ukrycie nieestetycznych elementów konstrukcyjnych. Można zdecydować się na model gotowy lub zbudować ją ze specjalnych płyt lub kamienia. Bardzo ważną rolę pełnią również okładziny z szamotu lub wermikulitu - zapewniają odpowiednie warunki spalania i zapewniają lepsze wykorzystanie materiałów opałowych. Pozwalają również na akumulację ciepła.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach