Czym palić w kominku? Jakie drewno będzie najlepsze?

Dodaj komentarz

Kominki tradycyjne to idealny sposób na przystrojenie wnętrza oraz zainstalowanie dodatkowego źródła ciepła. Należy jednak pamiętać, że kominki muszą być zasilane odpowiednim drewnem, by korzystanie z nich było efektywne oraz bezpieczne. Drewno kominkowe musi być także odpowiednio przygotowane do spalania i przechowywane w odpowiedni sposób. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaki rodzaj opału kominkowego będzie najlepszy oraz najbezpieczniejszy.

wkłady kominkowe wrocław

Czym w kominku nie wolno palić?

Badania przeprowadzane przez różne instytuty wyraźnie pokazują, że spalanie takich materiałów jak tworzywa sztuczne, kolorowe gazety oraz folie PET jest bardzo szkodliwe dla środowiska, oraz zdrowia człowieka. Substancje powstające podczas ich spalania są bardzo niebezpieczne, dlatego kategorycznie zabrania się palenia takimi substancjami. W kominkach nie wolno również spalać starych mebli oraz materiałów pokrytych impregnatami, oraz lakierami. Spalanie takich materiałów może poskutkować nałożeniem grzywny, ponieważ prawo w naszym kraju wyraźnie tego zabrania.

Jakim drewnem palić w kominku?

Profesjonalne kominki najlepiej działają kiedy do spalania używamy odpowiedniego drewna. Szeroką ofertę kominków znajdziesz na stronie https://www.kominkilexus.pl - firmy zajmującej się już od 10 lat projektowaniem i montażem nowoczesnych kominków. Jeśli posiadasz już kominek, to najlepiej, abyś zdecydował się używać do opału drewna liściastego, ponieważ daje ono dużo ciepła i nie generuje dużej ilości dymu. Drewno liściaste generuje podczas spalania duże ilości żywicy, co może stwarzać niebezpieczeństwo, a dodatkowo mocno brudzi kominek substancjami, które ciężko jest później doczyścić.

kominki nowoczesne Wrocław

Do palenia w kominku najlepiej nadaje się drewno o wysokiej kaloryczności takie jak grab, jesion, buk oraz dąb. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dąb, który podczas spalania generuje także bardzo przyjemny zapach. Jesion to drewno o bardzo wysokiej wydajności, jednak ciężko jest je rozbić na kawałki. Drewno bukowe jest uwielbiane przez użytkowników lubiących czystość, ponieważ nie zawiera ono dużo kory, a do tego spala się równomiernie.

Gdzie najlepiej kupić drewno do kominka?

Drewno kominkowe można obecnie kupić w większości marketów, a nawet na stacjach benzynowych. W takich miejscach jego cena jest jednak bardzo wysoka, dlatego dużo lepiej zaopatrywać się w nie za pośrednictwem takich miejsc jak nadleśnictwo, tartak lub prywatny dystrybutor. Często tacy właśnie sprzedawcy przygotowują drewno w odpowiedni sposób, dzięki czemu od razu można nim palić. Nie trzeba go rąbać na większe kawałki, a zamówienie większej ilości drewna sprawia, ze jest ono dostępne w naprawdę atrakcyjnej cenie. Nie wolno jednak zapomnieć o prawidłowym przechowywaniu drewna kominkowego, ponieważ jeżeli będzie ono wilgotne, to jego spalanie będzie przebiegało w niewłaściwy sposób.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach