Okna bez smug! Poznaj 5 porad w myciu okien

Dodaj komentarz

Czyste i pozbawione smug okna są prawdziwą ozdobą domu. Uzyskanie takiego efektu nie wymaga, wbrew pozorom, szczególnej wiedzy ani umiejętności. Poniżej przedstawiamy pięć prostych sposobów, dzięki którym nasze szyby zawsze będą lśniły czystością.

Czyste okna - poznaj sposoby na skuteczne mycie okien!

Czym myć okna, by uniknąć smug?

Warto przede wszystkim wybrać odpowiednie narzędzie do mycia szyb. Najlepiej sprawdzi się w tej roli ściereczka z mikrofibry — tkaniny poliestrowej o bardzo cienkich włóknach. Materiał ten znakomicie wchłania wodę i wspaniale oczyszcza powierzchnię szkła z brudu. Używając go, można uzyskać dobre efekty bez zastosowania środków chemicznych. Innym, bardziej tradycyjnym sposobem, jest posłużenie się przy myciu szyb nylonowymi rajstopami. Więcej porad, dotyczących utrzymania domu i ogrodu, znajdziemy na Bejto Materace - blog ten jest ważnym źródłem wiedzy dla każdej gospodyni.

Kiedy myć okna?

Aby na naszych szybach nie było smug, powinniśmy myć okna przy odpowiedniej pogodzie. Przykładowo podczas upałów woda szybko paruje — efektem tego mogą być nieestetyczne zacieki na szkle lub ślady po kroplach. Nie jest też dobrym pomysłem mycie okien podczas mrozu. Przy takiej pogodzie woda może zamarzać, co utrudni nam działanie. Jak podaje strona https://www.bejto-materace.pl/aktualnosci/peknieta-szyba-w-oknie-jak-poradzic-sobie-z-tym-problemem, nagła zmiana temperatury, do jakiej często wówczas dochodzi, może też doprowadzić do uszkodzenia szyby. Najlepiej więc myć okna w dzień pochmurny, lecz bezdeszczowy, przy kilku lub kilkunastu stopniach Celsjusza.

Gliceryna — sposób na czyste szyby

Prostym sposobem na uzyskanie lśniących okien jest umycie ich wodą z dodatkiem gliceryny — środek ten wytwarza na szybie filtr ochronny, zapobiegający osadzaniu się zanieczyszczeń. Podobne efekty uzyskamy, stosując preparaty, zawierające tę substancję, na przykład zimowy płyn do spryskiwaczy. Użycie gliceryny jest bardzo proste: do pojemnika z wodą wystarczy wlać łyżeczkę tego środka, a następnie dokładnie wymieszać całość i umyć szyby otrzymanym roztworem. Jeżeli stosujemy płyn do spryskiwacza — wystarczy rozpylić go na szybę.

 Jakie są domowe sposoby na mycie okien?

Czy warto umyć okno alkoholem?

Ciekawe efekty może dać również umycie okna alkoholem etylowym. Rozpuszcza on trudne do usunięcia osady, na przykład pył węglowy lub substancje zawierające tłuszcz. Należy jednak uważać podczas jego używania, gdyż bezpośredni kontakt alkoholu z uszczelką lub ramą okna może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia, a nawet zniszczenia. Zamiast czystego alkoholu można posłużyć się zawierającą go nabłyszczarką do zmywarki. Alkohol mieszamy z wodą w proporcji 1-2 łyżki na 5 litrów wody i tak uzyskanym roztworem spryskujemy szybę, a następnie ją polerujemy. Jeżeli używamy płynu do zmywarki — wlewamy szklankę tego preparatu do 3 litrów wody i myjemy okna tą mieszanką.

Jak umyć szybę octem?

Inną metodą, pozwalającą na uzyskanie idealnie czystych i pozbawionych smug szyb, jest użycie octu spirytusowego lub jabłkowego. Mieszamy go z wodą (zalecane proporcje to 1:5) i tak uzyskaną substancją myjemy okna. Wydzielający się przy okazji niemiły zapach można zniwelować, dodając do wody również odrobinę płynu do naczyń. Po umyciu szyb trzeba dokładnie osuszyć ich powierzchnię, na przykład ręcznikiem papierowym lub odpowiednio dobraną tkaniną (nie może ona gubić włókien).

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach