Czym jest magazyn energii i kiedy jest przydatny?

Dodaj komentarz

W dzisiejszych, trudnych czasach, instalacja fotowoltaiczna może być metodą na istotne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Niestabilne ceny i pojawiające się wciąż doniesienia na temat planowanych podwyżek, stanowią dodatkową zachętę do budowy własnego źródła prądu. Ponadto energia z fotowoltaiki, w odróżnieniu od tej z elektrowni węglowej, zapewnia ulgę naszej planecie!

Jak magazynować energię w domu?

Czym jest magazyn energii?

Niestety, w naszym klimacie liczba słonecznych w skali roku jest dosyć ograniczona. Ponadto stosunkowo najwięcej energii elektrycznej zużywamy w godzinach wieczornych, gdy spędzamy czas w domu po ciężkim dniu pracy czy szkoły. Z oczywistych względów, wówczas nie możemy już liczyć na uzyski energii z fotowoltaiki. Możemy jednak zdać się na specjalny magazyn energii, który pozwoli zgromadzić nadmiar prądu powstałego w ciągu dnia, tak by był on gotowy do wykorzystania w godzinach wieczornych.

Pod pojęciem magazynu energii rozumiemy więc urządzenie, które służy do przechowywania energii, powstałej z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). W dużym skrócie możemy powiedzieć, że nadmiar energii elektrycznej, produkowanej w ciągu dnia, gdy zużycie jest mniejsze, aniżeli zyski z instalacji fotowoltaicznej, trafia do wspomnianego magazynu. W ten sposób nadwyżka prądu nie trafia bezpowrotnie do sieci energetycznej, ale czeka spokojnie na moment, gdy zapotrzebowanie na prąd w Twoim domu wzrośnie.

Kiedy magazyn energii okazuje się przydatny?

W produkcji własnej energii cieplnej i elektrycznej zaleca się wzięcie pod uwagę tematów takich jak oszczędność finansowa i oszczędność zasobów. Chociaż instalacja magazynu energii generuje dodatkowe koszty, jednocześnie w przyszłości może skutkować niemarnowaniem zasobów, a co za tym idzie - zwrotnem części kosztów, które należałoby poświęcić na ciągłą produkcję energii. W artykule: "Czy warto zdecydować się na magazyn energii? Poznaj jego korzyści.", znajdziemy odpowiedzi na to, w jaki sposób można oszczędzić na energii elektrycznej ze wsparcie magazynu energetycznego w swoim domu. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki tej inwestycji!

Biorąc pod uwagę, że od pewnego czasu umowy pomiędzy prosumentem (właścicielem instalacji fotowoltaicznej) a zakładem energetycznym, magazyn energii w każdej sytuacji będzie stanowił sporą korzyść. Zgromadzony w ciągu dnia w akumulatorach prąd można wykorzystać w dowolnym czasie, nie płacąc przy tym za energię, znajdującą się w sieci energetycznej. To czysta oszczędność!

Magazyn energii może stanowić także rezerwę prądu na wypadek ewentualnej awarii sieci energetycznej, czy też niedoboru prądu przez wzgląd, chociażby na zapowiadany przed każdą zimą niedobór surowców do jego produkcji, czy zbyt niską wydajność elektrowni. Wówczas możemy cieszyć się pełną niezależnością, wykorzystując energię wprost z naszej przydomowej „elektrowni”.

Magazyn energii w domu

Jak działa magazyn energii?

Skoro wiemy już, czym jest magazyn energii, warto wspomnieć o tym, jak działa tego typu urządzenie. Zacznijmy więc od samej produkcji prądu, który wytwarzany jest za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na energię jest niewielkie, na przykład w ciągu dnia, gdy jesteśmy poza domem, prąd trafia bezpośrednio do sieci energetycznej.

Jeżeli zdecydujemy się na budowę magazynu energii, cała (lub większość - w zależności od pojemności) uzyskanego prądu zostanie przesłana i zgromadzona w akumulatorach, do spożytkowania w późniejszym czasie. Więcej informacji na temat magazynów energii można znaleźć pod adresem https://appenergy.pl/produkty/magazyn-energii/, na stronie firmy, która specjalizuje się w montażu instalacji fotowoltaicznych.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach