Jaki system klimatyzacji wybrać: split, multisplit czy VRF?

Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji warto dobrze przemyśleć. Zależy od niego komfort termiczny w pomieszczeniach, ale także wydajność działania urządzeń oraz koszty związane z ich eksploatacją. Sprawdź, jak wybrać idealną klimatyzację i co brać pod uwagę.
Dlaczego rodzaj klimatyzacji jest tak ważny?
Oferta systemów klimatyzacyjnych jest bardzo szeroka. Aby się o tym przekonać, wystarczy wejść np. na stronę klimatyzacjetrojmiasto.pl i zapoznać się z bogatym asortymentem urządzeń typu split, multisplit i VRF. Systemy różnią się od siebie mocą, wydajnością czy obecnością dodatkowych funkcjonalności. Jak się w tym odnaleźć?
Wybór odpowiedniej klimatyzacji zależy przede wszystkim od wielkości i specyfiki przestrzeni, którą chcesz klimatyzować. Sprawdź, jakie systemy są najbardziej polecane i jak dobierać je do określonych potrzeb.
Jaki system klimatyzacji będzie najlepszy?
Każdy z systemów klimatyzacyjnych jest przeznaczony do zastosowania w określonych warunkach. Inny sprawdzi się w małej kawalerce, a inny dużym domu jednorodzinnym.
Przed wyborem klimatyzacji warto zapoznać się ze wpisem: „Jak wybrać idealną klimatyzację do Twojego mieszkania? Przewodnik według metrażu”, który wyjaśnia zależność pomiędzy typem systemu a powierzchnią pomieszczeń. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje klimatyzacji wraz z opisem ich zastosowań.
Klimatyzacja typu split
System split jest złożony z jednej jednostki wewnętrznej (umieszczonej w pomieszczeniu) i jednej jednostki zewnętrznej. Jest idealny do pojedynczych pomieszczeń, np. niezbyt dużego mieszkania, biura czy małego sklepu.
Do zalet tego rozwiązania należą:
- stosunkowo niska cena zakupu i montażu.
- nieskomplikowana instalacja i obsługa.
- niski koszt konserwacji.
Mankamentem jest to, że każde kolejne pomieszczenie wymaga osobnego systemu (zarówno jednostki zewnętrznej, jak i wewnętrznej).
Klimatyzacja multisplit
Klimatyzacja multisplit obejmuje jedną jednostkę zewnętrzną, która obsługuje kilka jednostek wewnętrznych, np. umieszczonych w różnych pomieszczeniach. To polecane rozwiązanie dla mieszkań z wieloma pokojami, małych biur lub domów jednorodzinnych.
Wśród plusów tej opcji można wskazać:
- oszczędność miejsca na elewacji — potrzebna jest tylko jedna jednostka zewnętrzna,
- możliwość indywidualnego sterowania temperaturą w różnych pomieszczeniach.
- estetykę i brak dużej ilości przewodów i urządzeń
Minusem jest natomiast wyższy koszt instalacji w porównaniu do split. Dodatkowo, jeśli jednostka zewnętrzna ulegnie awarii, cały system chłodzenia przestaje działać.
System VRF (Variable Refrigerant Flow)
To zaawansowany układ, który pozwala na jednoczesne chłodzenie i ogrzewanie różnych stref budynku. Może obsługiwać dużą liczbę jednostek wewnętrznych, dlatego jest idealny do dużych budynków komercyjnych, biurowców i hoteli. Coraz częściej jest także wykorzystywany w większych domach prywatnych.
System VRF cechuje się:
- wysoką elastycznością działania – można ustawić różne temperatury w różnych pomieszczeniach.
- świetną wydajnością energetyczną — dzięki inteligentnemu sterowaniu przepływem czynnika chłodniczego).
- możliwością podłączenia nawet kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej.
Jest to natomiast system najdroższy w zakupie i instalacji. Wymaga również stworzenia profesjonalnego projektu i zaawansowanej konserwacji.
Jeśli nie masz pewności, który rodzaj klimatyzacji wybrać, warto skonsultować się z ekspertem. Pomoże on ocenić konkretne potrzeby Twojego budynku i dobrać odpowiedni system.
- Komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.