Wkłady kominkowe

Wybór wkładu kominkowego, czyli tak naprawdę jednego z najważniejszych jego elementów, to kluczowa sprawa przy wyborze własnego kominka. Od rodzaju wybranego wkładu zależy bowiem mnóstwo czynników, które wpływają na późniejsze funkcjonowanie wybranego zestawu.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż wkład kominkowy często nazywa się jego „sercem”. Ma on bowiem kolosalne znaczenie dla całości zamontowanego kominka. Zanim więc zakupią Państwo wkład, konieczne jest rozważenie do jakich celów służyć ma on przede wszystkim.

Podstawowe funkcje wkładu kominkowego można podzielić następująco:

  • funkcja dekoracyjna wnętrza
  • źródło dogrzewania domu
  • główne źródło ogrzewania domu

Wybór wkładów kominkowych – mnóstwo możliwości

Szukając odpowiedniego wkładu, zaznaczyć należy fakt, iż wybór jest bardzo szeroki. Dostępne są urządzenia, które znacząco różnią się już samym wyglądem. Pierwsza różnica wynika z ilości szyb, jakie posiadają poszczególne wkłady, istnieją bowiem urządzenia z szybą z 1, 2, a nawet 3 stron. Kolejną różnicę stanowi chociażby sposób otwierania drzwiczek, elementy dekoracyjne, czy rozmiary, a także kształty wkładów. Dzięki temu wybór już pod kątem samego wyglądu stanowi spore wyzwanie. Jeśli dołączyć do tego parametry samego wkładu, komplikacji pojawia się więcej. Dzięki dobremu fachowcowi i jego poradom, z pewnością znaleźć można wkład kominkowy, który sprosta potrzebom Klienta.

Pamiętać należy zatem o parametrach grzewczych wkładu kominkowego, tak by cechował się on wysoką sprawnością – minimum 70 %, niskim zużyciem drewna oraz długim czasem palenia. Kolejną sprawą o jakiej należy pamiętać, jest również odpowiedni rodzaj wkładu – żeliwny, z płaszczem wodnym, stalowy, który zależny jest przede wszystkim od wentylacji oraz izolacji domu, w którym zamontowany ma zostać kominek.

Kominki Mat-Kom
Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach