Zadbaj o swój kominek, czyli podstawy pielęgnacji

Zadbany, dobrze pielęgnowany kominek Dodaj komentarz

Pielęgnacja kominka to priorytet dla każdego jego posiadacza. Obok obowiązkowego sprawdzania jego stanu technicznego raz do roku (stan szczelności wkładu, połączeń i drożności przewodu kominowego), pamiętać należy o konieczności poprawnego czyszczenia kominka. To niezbędne, jeśli myślimy o bezpieczeństwie swoim oraz pozostałych domowników, bowiem nieszczelny kominek może zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale nawet i życiu. Ponadto źle oczyszczony kominek, na którego powierzchni wkładu pozostawione są zanieczyszczenia, to kominek o gorszej sprawności, czyli kominek gorzej przewodzący ciepło.

Czym pielęgnować kominek?

Na rynku istnieje mnóstwo preparatów do pielęgnacji kominków. Najbardziej popularne wśród nich są wszelkie preparaty piankowe, które w doskonały sposób rozpuszczają zanieczyszczenia. Używając ich, wystarczy stosować się do zaleceń producenta, by bez najmniejszych problemów pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń i cieszyć z efektu działania zakupionego preparatu. Najczęściej po nałożeniu pianki, zanieczyszczenia usuwa się za pomocą wilgotnej szmatki, czy ręcznika papierowego, jednak dopiero po kilku minutach od naniesienia preparatu, tak, by rozmiękczył on odpowiednio stary brud.

Wkład i obudowa

Przy czyszczeniu kominka należy pamiętać, iż usuwać należy zanieczyszczenia zarówno z wkładu, jak i z obudowy kominkowej. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, iż odpowiednio zadbaliśmy o swój kominek.
Dodatkowo obudowę warto zabezpieczyć za pomocą odpowiedniego środka impregnującego, dobranego dla materiału. Dobrze dobrany środek impregnujący to gwarancja, iż zanieczyszczenia nie będą wnikać w podłoże z dużą łatwością. Jednocześnie środek ten ułatwia też czyszczenie.

Pomoc w opracowaniu artykułu - mat-kom.eu

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach