Co to jest i jak działa pompa ciepła?

1 komentarz

Regularne wzrosty cen energii oraz skłaniają wiele osób do szukania tańszych rozwiązań. Jednym z nich są pompy ciepła, które od dłuższego czasu zyskują na popularności. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu, czym dokładnie są pompy ciepła i jak działają. Uwaga zostanie poświęcona także ich opłacalności?

Pompy ciepła Sevro

Co to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła poddają energię cieplną różnorakim procesom, by finalnie ogrzać swojego właściciela. Skąd ją pozyskują? Z grunty, wody czy powietrza. W ten sposób nie są zależne od opału, tak jak piece. Pozyskana z zewnątrz energia podlega następnie procesom skraplania, parowania, sprzężenia i rozprężania. Dzięki temu jej zastosowania nie kończą się na ogrzewaniu pomieszczeń. Przeciwnie, one się tam zaledwie zaczynają! Innym zastosowaniem pompy ciepła będzie ogrzewanie wody użytkowej, a jeszcze innym - chłodzenie. Jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi, pompa ciepła może działać także jako klimatyzacja.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła działa dzięki wykorzystaniu małych ilości energii. Nie potrzebuje ona zewnętrznych paliw, by działać. Weźmy za przykład popularną wśród Klientów pompę powietrzną. Energia potrzebna jest wyłącznie do wprawienia w ruch umiejscowionej w urządzeniu sprężarki. Agregat takiej pompy monterzy umieszczają na zewnątrz samego budynku. Z pompą łączą go przewody, przez które przemieszcza się czynnik chłodzący.

Pompę ciepła może zamontować przykładowo firma Sevro, od lat świadcząca usługi montażu i renowacji tychże na obszarze południowej Polski.

Oferta firmy dostępna jest na stronie Pompy Ciepła Miechów - Serwis i Montaż - Sevro, gdzie można zapoznać się z wymaganymi formalnościami, opiniami Klientów czy konkretnymi kwotami, jakie należy zapłacić za usługę.

Pompy Ciepła Miechów - Serwis i Montaż - Sevro

Czy pompa ciepła się opłaca?

Zdecydowanie tak! Podstawą jej działania są odnawialne źródła energii. Znacznie redukuje to koszty - nie ma potrzeby wydobycia surowców, ich obróbki, transportu, dystrybucji, etc. Nie ma producenta surowców, który ma określone cele finansowe. Dodatkowo podaż OZE jest niemal nieograniczona, co także wpływa na ich finalną cenę. Pompy ciepła są także opłacalne w dłuższej perspektywie. Nie emitują one do atmosfery żadnych zanieczyszczeń. W związku z tym zdecydowanie służą one dobrostanowi środowiska naturalnego.

Kolejnym czynnikiem, dzięki któremu pompy ciepła są opłacalne, jest intuicyjność ich obsługi. Dzięki niej posiadacze mogą samodzielnie opiekować się swoim urządzeniem, wzywając specjalistów wyłącznie w najskrajniejszych przypadkach. Pompa ciepła oferuje także duże zalety logistyczne - nie trzeba bowiem gromadzić w mieszkaniu czy domu paliwa, a nie następnie regularnie go aplikować, by urządzenie działało.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Diana · 1 lat temu
    Instalacje fotowoltaiczne zawsze mnie zadziwiały. To niesamowite, że tak niepozorne, małe urządzenia potrafią pomóc nam zaoszczędzić tyle energii i pieniędzy, oraz pozytywnie wpłynąć na ekologię i planetę. Cieszę, że chociaż w tej kwestii świat idzie do przodu i te działania mają pozytywny skutek!😊🌱
Kominek

Eko-komin.pl: Wszystko o kominkach